OBD Bağlantısı

OBD Elektronik Test

Motorlu kara taşıtları söz konusu olduğunda bazı arıza durumlarında aracın bilgisayara bağlanması gerekli olabilir. Araç Arıza Tespiti yapılacağı zaman aracın beyin ve elektronik aksamında oluşan problemlerin bulunması amaç edinilir. Bundan dolayı da teknolojik cihazlardan yararlanmak kaçınılmaz bir hal alır. OBD Beyin Kontrolü ve Araç Arıza Tespiti yapılacağı zaman aracın teknolojik cihazlarla kontrol edilmesi gerekir. Araç sahipleri ikinci el vasıta satın alacakları zaman da bu tür tetkikleri yaptırmak zorunda olurlar ve kontrol sayesinde güvenli bir araca sahip olmak mümkün hale gelir.

Günümüzde üretilen araçların bilgisayar yazılımları ile tasarlandıkları görülürken bu uygulamanın bir gereği olarak da kontrolleri sırasında teknolojik cihazlara bağlanarak tetkikleri yapılır. Aracın kontrol ve güç ünitelerinin tetkik edildiği bu metotlarda geçmişte oluşmuş arızalar da tespit edilebilmektedir.

Elektronik parçaların geçirmiş olduğu hasarların veya arızaların tespiti teknolojinin yardımı ile kolay hale gelirken bunun için elektronik testler kullanılmaktadır. Elektronik testlerde kontrole tabi tutulan parçalar şunlardır:

  • ABS Beyni
  • Şanzıman Beyni
  • Airbag Beyni

Araç beyni olarak adlandırılan parçalar ECU-ECM olarak tanımlanır. Araç beyni olarak ifade edilen parçanın tetkikinde motor yönetimi ve kontrolleri gerçekleştirilmektedir. Araç beyni motorun kontrollerinden sorumlu olurken motora ait çalışma şartları da onun tarafından sürekli denetime tabi tutulur.

Araç beyni vasıtası ile parametreler hesaplanırken değişkenlerin de ayarlanması gerçekleşir. ABS sistemi olarak adlandırılan ve aracın frenlerinin kontrollerini sağlayan mekanizmaların çalışma prensiplerinin kontrolü sırasında da araç beyni devreye girer.

Hizmetlerimiz

2021 model arıza tespit ve boya ölçüm cihazları ile Siteler'de uzman ekibimizle hizmetinizdeyiz.

Oto Ekspertiz
Oto Ekspertiz

En yeni teknolojiye sahip oto ekspertiz cihazlarımızla, 2. el...

Periyodik Bakım
Periyodik Bakım

Motorlu araçlarda önemli parçaların belirli aralıklarla...

Lastik Hizmetleri
Lastik Hizmetleri

Lastiğin tamir edilmesi birçok durumda mümkündür ancak...

Oto Yıkama
Oto Yıkama

Arabanın kirli olması seni rahatsız etmesin...

yol yardım 7/24 Yol Yardım
Hemen Ara Yol Tarifi Whatsapp